Committee Members 2019 – 2020

2019 Regional Committee

The Central Counties Region Committee are very pleased and proud to announce that two of our members have been elected to the National Council.



Mr Phil Henson holds the position of President of Central Counties Region and also Vice Chairman to the Camping and Caravanning Club and an elected member of the following Committees:
Executive, Management, Communications and Exempted Camping. Central Counties Fixture List Officer.

Larry Brown – Vice President Central Counties Region.
Richard Fell Vice President Central Counties Region
Richard Fell Vice President Central Counties Region
Gordon Barlow Chair central Counties Region
Appointee to National Council.
Trevor Cooke - Immediate Past Chair Central Counties Region
Trevor Cooke – Immediate Past Chair Central Counties Region
Christine Higgins - Vice Chair Central Region
Christine Higgins – Vice Chair Central Region
Elizabeth Stringfellow- Secretary Central Counties Region
Elizabeth Stringfellow- Secretary Central Counties Region
Deputy Appointee to National Council.
Ann Smith - Treasurer Central Counties Region
Ann Smith – Treasurer Central Counties Region
Paul and Sarah Hemsley- Regional Youth Officers.
Paul and Sarah Hemsley- Regional Youth Officers.
David Sewell - PRO Central Counties Region
David Sewell – PRO Central Counties Region
John Hammond - Sites Officer
John Hammond – Sites Officer
Appointed Councillor- Trent Valley District Association.
Norman Hemsley – Regalia and Equipment Officer (Joint) National Countryside Care Officer.
Paul Hemsley - RYLO and Regalia and Equipment Officer (Joint)
Paul Hemsley – RYLO and Regalia and Equipment Officer (Joint)
Elected Councillor
Harry Wilkinson- Countryside Care
Harry Wilkinson- Countryside Care
Val Thompson - Social Secretary
Val Thompson – Social Secretary
Cheryl Taylor - Web Mistress
Cheryl Taylor – Web Mistress
Dennis Purbrick - Ellected Councillor
Dennis Purbrick – Ellected Councillor
Sarah Hemsley Elected Councillor
Sarah Hemsley – RYLO – Elected Councillor
Hilary Snell - Elected Councillor
Hilary Snell – Elected Councillor


Gary Simm – Elected Councillor – No photo Available

Mrs S Williams – Appointed Councillor- Birmingham District Association. – No photo Available

Mr Glen Meiner – Appointed Councillor- Coventry District Association. – No photo Available

Mr Paul Taylor – Appointed Councillor- Leicestershire District Association. – No photo Available

Mrs C Cowperthwaite – Appointed Councillor- North Warwickshire District Association. – No photo Available

Mrs J Hewitt Appointed Councillor- Northamptonshire District Association. – No photo Available

Mr Simon Snell - Appointed Councillor- Nottinghamshire  District Association
Mr Simon Snell – Appointed Councillor- Nottinghamshire District Association

Mr G Rainbow – Appointed Councillor- South Lincolnshire District Association. – No photo Available

Mr John Hammond – Appointed Councillor – Trent Valley

Mr Richard South – Appointed Councillor- West Midlands District Association. – No photo Available

Mrs S Daniels – Appointed Councillor- BCC. – No photo Available

Mrs L Cooper – Appointed Councillor- MCS East Midlands. – No photo Available